poniedziałek, 4 lutego 2013

Dzień Walki z Rakiem

4 lutego na całym świecie obchodzony jest
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Ustanowiony został na Światowym Szczycie Walki
z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu.
Rządy krajów świata zobowiązały się do stworzenia:
  • programów zapobiegających
  • metod leczenia chorób nowotworowych.
 
 
Wypowiedz wojnę nowotworom


Obecnie na całym świecie żyje 25 mln ludzi z rozpoznanym nowotworem. Każdego roku notuje się aż 11 mln nowych zachorowań, a nowotwory złośliwe pochłaniają 7 mln ludzkich istnień.
Polscy lekarze 300 razy dziennie mówią do swoich pacjentów: „To nowotwór złośliwy”, 220 razy podpisują akt zgonu, którego przyczyną był rak
 
Dlaczego w Polsce skuteczność leczenia jak tak mała? Odpowiedź jest banalna. i brutalna. 
Winni jesteśmy my sami. My, czyli potencjalni pacjenci. 
Aż 80% nowotworów w Polsce jest wykrywanych w zaawansowanym stadium rozwoju!! 
W tych przypadkach wyleczenie jest bardzo trudne, mimo pełnego zaangażowania personelu medycznego.
 
Dla porównania w Stanach Zjednoczonych tylko 20% chorych zgłasza się do lekarza tak późno.
 
Tak niewiele trzeba, by te zatrważające statystyki poprawić. Wystarczy, zastosować kilka podstawowych zasad profilaktyki: zdrowo się odżywiać, rzucić palenie, prowadzić zdrowy styl życia. I nie bać się badań diagnostycznych. Jak pokazują badania z tym jest wśród Polaków najgorzej. Wielu z nas woli nie wiedzieć, dla wielu diagnoza „nowotwór”, jest równoznaczna z wyrokiem śmierci. Tymczasem unikając badań i wizyt u lekarza być może sami składamy pod tym wyrokiem podpis.
 
Warto wiedzieć, że przywilej bezpłatnych badań diagnostycznych w kierunku najczęstszych nowotworów, a więc raka płuca, jelita grubego i nowotworu piersi, mają wszyscy ubezpieczeni. Badania te można wykonać w dowolnym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał kontrakt z NFZ.
 
Kto, jakie badanie i co jaki czas powinien przeprowadzać profilaktycznie:
walka z rakiem 1·  Cytologia szyjki macicy - kobiety w wieku 25-59 raz na 3 lata,
 
·  Mammografia piersi - kobiety w wieku 50-69 lat raz na 2 lata,
 
·  Spirometria płuc - osoby palące w wieku 40-65 lat,
 
·  RTG w kierunku raka płuc - osoby palące powyżej 40 roku,
 
·  Kolonoskopię w kierunku raka jelita grubego - osoby powyżej 50 roku raz na rok,
 
·  Badanie gruczołu krokowego w kierunku raka prostaty - mężczyźni powyżej 50 roku raz na rok.
 
Podstawowa zasada medycyny mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
 
Jeśli chodzi o choroby nowotworowe jest to zdecydowanie priorytetowe zadanie nie tylko służby medycznej, ale i nas samych. Zaledwie 20 – 30% wszystkich nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie, pozostałe 70 – 80% jest w naszych rękach.
 
Po pierwsze – dieta.
 
Przede wszystkim należy spożywać dużo błonnika i witamin naturalnych – zamiast kolejnego ciastka, czy paczki chipsów warto zjeść jabłko albo marchewkę. I koniecznie spożywać więcej produktów pełnoziarnistych.
 
Naukowcy zalecają stosowanie diety niskotłuszczowej, szczególnie zaś ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych, można zastąpić je tłuszczami roślinnymi. Unikać potraw smażonych, a w miarę możliwości jeść gotowane.
 
Po drugie – alkohol.
 
Badania dowodzą, że nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, wątroby i piersi. Szczególnie należy unikać ciemnych gatunków piwa.
 Po trzecie – tytoń.
Dym tytoniowy zawiera ponad czterdzieści substancji, które wywołują nowotwory.
 
Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu płuca, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, a także pęcherza moczowego i trzustki, nie tylko u osoby palącej, ale i u tzw. biernych palaczy.

walka z rakiem 2
Jeśli palisz – rzuć. Jeśli ci się nie udaje możesz zmniejszyć ryzyko związane z nałogiem poprzez:
 
·   Nie zaciągać się głęboko przy paleniu,
 
·   Palić dziennie nie więcej niż 8 papierosów słabych,
 
·   Wyrzucać papierosy wypalone do połowy, w których ochronne działanie filtra zmniejsza się pod wpływem palenia tytoniu.
 
Po czwarte – słońce.
 
Nie od dziś wiadomo, że nadmiar promieni słonecznych szkodzi. To samo dotyczy „słońca” z solarium.
 
Należy unikać zbyt długiego przebywania na słońcu zwłaszcza w godzinach południowych, a skórę zabezpieczać kremami z filtrami UVA i UB..
 
Po piąte – wirusy.
 
Naukowcy udowodnili, że niektóre wirusy mogą powodować powstanie nowotworu.
 
Szczególnie niebezpieczne jest wirusowe zapalenie typu B i C oraz wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który może generować powstanie raka szyjki macicy.
 
Pamiętaj, że ryzyko zarażenia tymi wirusami zmniejsza używanie prezerwatywy podczas stosunku seksualnego.
 
Po szóste – geny.
 
Tak zwany obciążony wywiad rodzinny oznacza ni mniej ni więcej, tylko zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu, jeżeli w rodzinie znane są przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe. Dotyczy to szczególnie raka piersi i nowotworów przewodu pokarmowego. Nie oznacza jednak, że choroba na pewno wystąpi.
 
Po siódme – najważniejsze – diagnostyka.
 
Wczesne wykrycie raka znacząco zwiększa szanse wyleczenia. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy – idź do lekarza. Jeżeli wyczułaś w swojej piersi zgrubienie – idź do lekarza. Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na raka – idź do lekarza. Jeżeli zrobiłeś/aś badania i wyniki wskazują na jakieś nieprawidłowości – idź do lekarza. Daj lekarzowi szansę Cię wyleczyć – idź do lekarza.
 
Anna Zielińska
Źródła:
 
Źródło artykułu

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrym sposobem na walkę z rakiem jest rzucenie palenia papierosów. Ja korzystałam z metody https://allencarr.pl dzięki której udało mi się odstawić nikotynę za pierwszym razem. Wszystko siedzi w naszej głowie i to tak naprawdę my decydujemy czy chcemy palić czy nie.

    OdpowiedzUsuń