Zespół Taneczny "Fleks"

„Poruszone emocje przemieniają się w słowa 
Gdy słów braknie, przemawiamy westchnieniem.
Gdy westchnienia nie starcza, odzywamy się śpiewem,
Gdy i śpiew zawodzi, nieświadomie nasze ręce składają
się do tańca, a stopy wystukują rytm nimi.”
Tańczymy wtedy, gdy chcemy uczcić najważniejsze momenty naszego życia. Na urodzinach, ślubach, na ulicach, w salonach, na scenie i za kulisami.
To sztuka, która pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Wzbudza pozytywne emocje, pozwala odreagować stres, tworzyć więź emocjonalną. Taniec pomaga również uwrażliwić na piękno, zauważyć to czego na co dzień nie dostrzegamy.

Dzieci i młodzież z miejscowości leżącej w powiecie łańcuckim mają możliwość kontaktu z tańcem poprzez uczęszczanie na zajęcia zespołu tanecznego „Fleks”.
Zespół funkcjonuje od 2005 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej. W skład zespołu wchodzą uczniowie Zespołu Szkół w Czarnej oraz przedszkolaki. Zajęcia pozwalają na wszechstronny rozwój w zakresie tańca. Obejmują elementy baletu, tańca współczesnego i improwizacji. Dodatkowo systematycznie prowadzone są zajęcia z akrobatyki.
Różnorodność ćwiczeń pomaga w uzyskiwaniu lepszej kondycji fizycznej, niweluje wady postawy, wzmacnia układ mięśniowy i kostny, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.
W dzisiejszych czasach  prowadzimy siedzący tryb życia co niekorzystnie wpływa na stan naszego zdrowia, a przecież ruch to zdrowie.  Czas spędzony na zajęciach zespołu tanecznego, nigdy nie jest czasem straconym.
Ponadto zajęcia w zespole uczą samodzielności, zgodnego współżycia w grupie rówieśniczej, wyzwalają kreatywność. Zauważyć to można zwłaszcza podczas wyjazdów na przeglądy i festiwale taneczne, gdzie każdy musi wykazać się samodyscypliną i odpowiedzialnością.
Ze względu na duże zróżnicowanie wiekowe tancerek, młodsze dzieci mogą liczyć na pomoc starszych dziewczynek. Podczas takich wyjazdów uczestnicy mają możliwość skonfrontować swoje umiejętności umiejętnościami innych tancerzy. Wzbudza to zdrową rywalizację a także mobilizuje do dalszej efektywnej pracy, która pozwala na osiąganie sukcesów.

Oprócz kontaktu z amatorami tańca młodzież ma także okazję do obcowania z zawodowymi tancerzami. Ma to miejsce przede wszystkim podczas warsztatów tanecznych w których dziewczynki biorą udział. Uczestniczki zespołu miały możliwość obejrzenia baletu „Dziadek do orzechów”, w wykonaniu tancerzy Opery Lwowskiej.

W funkcjonowaniu zespołu dużą rolę odgrywają rodzice udzielając pomocy i wsparcia. Pozytywne motywowanie dziecka do systematycznego w zajęciach zespołu jest niezmiernie ważne. Dziecko widząc zainteresowanie i zaangażowanie rodzica w działalność zespołu, chętniej uczestniczą w często wyczerpujących zajęciach. Nagrodą dla rodzica jest radość jaką wyzwala występ dziecka na scenie. Jego uśmiech oznacza, że warto włożyć tyle trudu aby potem świętować sukces.
Tańczymy, by dawać innym radość, odnaleźć w sobie szczerość, zachować zdrowie i wreszcie móc oszczędzać na słowach.
                                                Instruktor zespołu Maja Skoczylak




SUKCESY ZESPOŁU TANECZNEGO „FLEKS”

26 kwietnia 2014r. – Zespół Fleks zdobył tytuł Złotego Laureata w XX Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów tanecznych Małogoszcz 2014r. w pierwszej kategorii wiekowej (do 11 lat).   Udział wzięły 73 formacje taneczne z całej Polski – w sumie ponad 1000 młodych adeptów tańca a wśród nich tancerki Fleks  reprezentujące Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej.

Zmagania tancerzy oceniało jury w składzie:
Anita Podkowa – taniec współczesny, joga, choreograf pracujący w Teatrze „Witkacy” w Zakopanem.
Marta Mucha – dyplomowany pedagog tańca, choreograf zespołu Kornele, wielokrotnych Mistrzów Świata, Europy i Polski
Anna Drzonek – były choreograf, instruktor choreoterapii

10 maja 2014r. – Zespół Taneczny Fleks „wytańczył” II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „Pierwsze Kroki” w Głogowie Małopolskim.
Zespół zaprezentował nową choreografię pt. „Serce z rozumem przeciwnym biegunem”.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz