wtorek, 8 maja 2012

Akcja poboru krwi w gminie Czarna


W poniedziałek 7 maja odbyła się kolejna, trzecia już
AKCJA POBORU KRWI
zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Strażacki Dar” w Czarnej i RCKiK w Rzeszowie.
Tym razem krew pobierana była w specjalnym, nowoczesnym autobusie ustawionym na parkingu przy Urzędzie Gminy w Czarnej.

Do udziału w akcji zachęcały nowe banery, plakaty rozwieszone na terenie całej gminy oraz informacje na stronach internetowych GOKu i wsi Czarna.
Pogoda na szczęście dopisała od początku do ostatnich chwil akcji.
Chętnych do podzielenia się tym cennym płynem nie brakowało, z czego bardzo się cieszymy. Krew przychodziły oddawać osoby w różnym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niestety nie od wszystkich chętnych krew mogła być pobrana. Głównymi przeciwwskazaniami były zbyt niska masa ciała, zbyt wysokie ciśnienie czy chwilowe osłabienie organizmu.
Krew oddało 25 osób, czyli ponad 11 litrów.
Podsumowując dotychczasowe akcje – „uzbieraliśmy” już ponad 30 litrów krwi !!!
Wszystkim honorowym dawcom oraz wszystkim chętnym, a nie mogącym oddać krwi bardzo dziękujemy.
Dziękujemy również pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, obsłudze mobilnego punktu poboru krwi, sponsorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akcji.
No i oczywiście zapraszamy na kolejne Akcje poboru krwi. Najbliższa planowana jest na 8 lipca 2012 r. i odbędzie się przy Jarmarku Garncarskim w Medyni Głogowskiej.
Zapraszamy także na nasz facebookowy profil http://www.facebook.com/profile.php?id=100003769322798, gdzie umieszczamy najświeższe informacje dotyczące działalności naszego Klubu oraz zdjęcia z akcji.
Autor: Anna Golenia – Sekretarz Klubu „Strażacki Dar”



Krwinki czerwone
- erytrocyty – są najliczniejszymi składnikami spośród elementów morfotycznych krwi. Głównym składnikiem krwinek czerwonych jest hemoglobina, nadająca czerwone zabarwienie. Do prawidłowej produkcji krwinek czerwonych niezbędne są , oprócz odpowiednich składników budulcowych, hormony, witaminy, enzymy i żelazo. Wśród tych czynników szczególną role odgrywa witamina B 12. Erytrocyty transportują tlen z płuc do komórek i dwutlenek węgla, pochodzący z metabolizmu komórek, w odwrotnym kierunku. Krwinki czerwone stanowią ok. 40% objętości całej krwi. Osobami najbardziej potrzebującymi krwinek czerwonych są chorzy, którzy utracili swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego.
Krwinki białe
Krwinki białe – dzieli się na granulocyty, monocyty i limfocyty. Mają zdolności żerne i poruszania się. Są jednym z elementów systemu obronnego skierowanego przeciwko czynnikom powodującym choroby, chronią organizm przed infekcjami.
Płytki krwi
Płytki krwi – trombocyty – są zbudowane z lipidów i białek, poruszają się biernie wraz z krążącą krwią. Maja zdolności adhezji, czyli przylegania do ścian uszkodzonego naczynia krwionośnego i agregacji, czyli wzajemnego przylegania do siebie i tworzenia większych skupisk. Zlepione płytki krwi wydzielają wiele związków chemicznych o różnym sposobie działania, m. in. czynniki uczestniczące w procesie krzepnięcia krwi. Płytki krwi przetacza się chorym z zaburzeniami krzepnięcia, pacjentom z białaczką i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.
Osocze
Osocze ma zabarwienie żółte, stanowi ok. 55% objętości krwi i zawiera wiele białek pełniących istotne funkcje w organizmie. Przetacza się je najczęściej chorym z dużą utratą krwi, z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, urazach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz