31 maja 2011r. o godzinie 11.00
w Ośrodku Kultury w Czarnej odbędą się
bezpłatne BADANIA SŁUCHU
Badania wykonuje Warszawski Ośrodek Badania Słuchu *AUDIOMEX*
Proszę zapisać się pod nr telefonu 509 957 747 - sołtys
Ubytek słuchu dotyka ludzi w każdym wieku i jego podłoże może być bardzo różne.
Czynniki wywołujące ubytek słuchu:
- czynniki genetyczne,
- może być dziedziczny,
- może powstać na skutek działania różnego rodzaju farmaceutyków stosowanych przy dotykających organizm chorobach,
- może być skutkiem długoletniej pracy w hałasie
- może być efektem starzenia się.
Ubytek słuchu może negatywnie wpływać na naszą kondycję psychiczną, wywoływać depresję, poczucie odrzucenia czy niski stopień samooceny.
Musimy zdawać sobie sprawę, że niedosłuch jest nieodwracalny!
Z niedosłuchu się nie wyrasta!
Bagatelizowanie problemu niedosłuchu u dzieci pociąga za sobą nieodwracalne konsekwencje stanowiące o rozwoju psychofizycznym dziecka.
U osób starszych postępujący ubytek słuchu ma najczęściej podłoże fizjologiczne.
Młodzież z oczywistych względów sama zbyt często naraża się na wystąpienie procesu postępowania ubytków słuchu (wszechobecne odtwarzacze muzyki, których wewnątrzuszne słuchawki wciśnięte są głęboko, a dźwięk o wysokim natężeniu emitowany jest wprost do przewodu słuchowego).
Osoby powyżej 30 roku życia mają natomiast ogromny wpływ na ochronę słuchu swoich małych dzieci. Już niemal typowym jest następujący obrazek: małe dzieci pozostawione pod opieką babci czy dziadka, zazwyczaj wymuszają na nich możliwość oglądania telewizji przez wiele godzin. Babcie i dziadkowie poddają się prośbom swoich wnuków i najczęściej wspólnie z nimi oglądają bajki. Fizjologiczny, nieuświadomiony ubytek słuchu tychże opiekunów powoduje podgłaśnianie fonii odbiornika, a tym samym przyzwyczajanie dzieci do obcowania z coraz głośniejszymi dźwiękami i przytępianie ich wrażliwości słuchowej.
Należy pamiętać, że małe dzieci słyszą znacznie szerszą skalę dźwięków niż osoby dorosłe, dlatego ochrona ich rozwijającego się narządu słuchu jest szczególnie istotna. Badanie audiometryczne nie boli, trwa kilka minut i od razu daje wynik - własny słuch należy i warto kontrolować.