Pomnik Milenijny w Czarnej



Monument upamiętniający
Wielki Jubileusz 2000-lecia
Chrześcijaństwa oraz pięć wieków
osadnictwa w Czarnej.

Pomnik ten to metalowy Krzyż, obok niego sześcioboczny 
postument, a na nim kamień, do którego została 
przymocowana tablica z napisem:
Na chwałę Boga Wszechmogącego
-        w 2000 – lecie Chrześcijaństwa,
-        średniowiecznego osadnictwa 
i lokacji wsi Czarna w 1562 r.
Wspólnota Parafialna. 12. IX. 2000 R.
Na wspomnianym postumencie jest sześć wnęk, w których umieszczono ziemię prochy z miejsc szczególnie ważnych dla Polaków, o czym informują tablice z napisami:

(1) Skały: Grota Narodzenia Pana Jezusa i Góry Golgota, Jasna Góra, Licheń, Fatima, Lourdes, La Salette.      

(2) Prochy Polaków obrońców: Cedynia 972 rok, Grunwald 1410 rok, Wiedeń-Kahlenberg 12.IX.1683, Lwów „Orlęta” XI. 1918, Bitwa Warszawska 14-25. VIII. 1920.  

(3) Prochy zamordowanych: Katyń, Charków, Twer-Miednoje IV-V. 1940, Oświęcim 1940-1945, Bełżec 1941-1943, Majdanek 1941-1944.   

(4) Prochy poległych „za wolność waszą i naszą”:  Savannah 1779, Narwik 1940, Tobruk 1941, Lenino 1943, Monte Cassino 1944, Arnhem 1944.     

(5) Prochy poległych niepokonanych:  Żołnierze z Westerplatte 1-7. IX. 1939,  Powstańcy Warszawy 1. VIII. – 2. X. 1944.   

(6) Prochy „Solidarnościowców”:  Stoczniowcy – Gdańsk VIII. 1980,  Górnicy – Katowice XII. 1981, Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan Wolności – Warszawa-Toruń 19. X. 1984.   

Zatem monument ten jest czcigodnym relikwiarzem religijno – patriotycznym.



Ks. Władysław Piętowski
Powyższy tekst - na podstawie Listu Księdza Proboszcza Władysława Piętowskiego do Parafian w związku z historycznym poświęceniem Pomnika w roku Wielkiego Jubileuszu - 12 września 2000 r.





Poniższy tekst - na podstawie wpisu Księdza Proboszcza Władysława Piętowskiego do Kroniki Parafialnej.


 
6 czerwca 2000 r. – podjęto decyzję, że Pomnik Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia i V wieków Czarnej stanie na parceli zakupionej przez Parafię Czarna od Janiny Lech.
15 maja – ruszyły roboty przy niwelacji zapadłego i zakrzaczonego terenu. Najpierw przeniesiono ciąg komunikacyjny, odgrodzono teren pod pomnik od posiadłości Janiny Lech, koparką wykopano krzaki bzu i innych zarośli. nawieziono ok. 20 kubików ziemi.
5 lipca – wykonano fundamenty pod ścianę – ekran, pod krzyż i pod 5-tonowy kamień przywieziony z Bratkowic z łąki rodziców ks. proboszcza. Bronisław Piętowski – brat proboszcza wykonał krzyż z nierdzewnych rur. Projekt pomnika wykonał ks. Proboszcz z Czarnej. Pomiary techniczne związane z usytuowanie pomnika – inż. Mgr Stanisław Kurek z Korniaktowa, powiat Białobrzegi.
26 lipca – w dzień burzowy zdołano przy pomocy dźwigu Kazimierza Ruty z Kołków ustawić krzyż, a po południu przy pomocy dźwigu z „Robotnika” – Łańcut ustawiono kamień na betonowym postumencie. Z fachową pomocą przyszli: Fr. Jaskuła, St-w Panek z Kołków, St-w Kulka z Kołków – Końca, Waldemar Ruszel z Kmieciów, Ryszard Szubart z Podborza, Marek Sowa – kościelny z Podborza i kilku innych mężczyzn.
30 lipca – rozpoczęto murować „ekran” z cegły klinkierowej – 3-częściowy, dowieziono ok. 40 m3 ziemi (z tego 8 m3 ofiarował p. Wrona z Wysokiej Łańcuckiej). Roboty ziemne trwały do 16 sierpnia (z przerwami, z powodu bardzo deszczowej pogody).
Do 2 września - zostały wykonane wszystkie prace przy pomniku i rozpoczęto układanie kostki brukowej, wykonano murki, wstawiono słupki ogrodzeniowe i ogrodzono, zasiano trawę.
Przez następne dni ustawiono tablicę na kamieniu, obłożono postumenty krzyża i kamienia płytkami, przytwierdzono sześć nierdzewnych płytek stalowych na wnękach, gdzie zostały umieszczone kamienie, ziemia z miejsc, pól uświęconych pobytem P. Jezusa na ziemi, - oraz walk Polaków „za wolność waszą i naszą”.
Pomoc w załatwieniu formalności przepisania własności działki oraz koszty 5 tys. złotych za kostkę brukową pokrył Urząd Gminy w Czarnej przy dużym poparciu wójta Kazimierza Gołojucha z Węglisk.
12 września g. 1700 – Ks. Bp Stefan Moskwa odprawił Mszę św. Pontyfikalną z racji odpustu parafialnego oraz dokonał poświęcenia Pomnika Wielkiego Jubileuszu 2000lecia Chrześcijaństwa i V wieków Czarnej. Ks. Biskup kilkakrotnie podkreślał, że Pomnik Jubileuszowy jest okazały.
24 września z inicjatywy ks. Dziekana Czesława Lecha została odprawiona przez niego w Czarnej Msza św. – suma w intencji proboszcza Czarnej z okazji 20-lecia (Jego) duszpasterzowania w Czarnej, 35-lecia kapłaństwa i ukończenia (12.09.) – 60 lat życia.

 „ Bogu przez Maryję niech będą dzięki! ”


 Składam podziękowanie Księdzu Proboszczowi Zbigniewowi Górze za udostępnienie tekstów listu i Kroniki Parafialnej dotyczących historii Pomnika w Czarnej. 

1 komentarz:

  1. Myślę, że o ile w uwiecznionych na tablicach samych już nazwach takich miejscowości jak Oświęcim, Bełżec czy Majdanek, zawarta jest tragiczna historia splecionych często z sobą wojennych losów Polaków i Żydów, to wydaje się, że brak tam jeszcze trzech słów, które dziś nie są już słowami zakazanymi. Słowa te to Wołyń i Żołnierze Wyklęci.

    OdpowiedzUsuń