wtorek, 17 listopada 2015

Nocne Czytanie "ZEMSTY"

19 listopada po raz czwarty spotkamy się na

NOCNYM CZYTANIU.
           
W Ośrodku Kultury w Czarnej o godz 19.00 rozpoczniemy czytanie
"Zemsty" hr. Aleksandra Fredry

W programie:

  • Fragmenty filmu "ZEMSTA" w reżyserii Andrzeja Wajdy
  • Scenki komedii Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru MIMESIS 2
  • Czytanie przez uczestników scenek dramatu
  • Antrakty ze słodką CAFE KULTURKĄ


Aleksander hrabia Fredro - komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz, poeta - urodził się 20 czerwca 1793 u stóp Karpat, w Surochowie niedaleko Przemyśla, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie.

Życiorys


Około 1817 poznał Zofię hr. Skarbkową, z domu Jabłonowską, i zakochał się na całe życie. Zofia Jabłonowska jako 15-letnia dziewczynka została wydana za hr. Skarbka, jednego z najzamożniejszych ludzi w Galicji. Opuściła go po kilku latach nieudanego małżeństwa, ale na poślubienie Aleksandra czekała przeszło 10 lat. Sprawa jest dość niejasna, bo hr. Skarbek nie wyrażał sprzeciwu, a załatwienie "rozwodu kościelnego" było w tych sferach społecznych głównie kwestią pieniędzy. Opór stawiała kierowana chyba konwenansami rodzina Jabłonowskich. Ale zawarte wreszcie w 1828 małżeństwo było bardzo szczęśliwe. Dochowało się też dwojga dzieci o aspiracjach literackich: Zofii, późniejszej hr. Szeptyckiej, autorki "Wspomnień z lat ubiegłych", i syna, Jana Aleksandra, także komediopisarza.Fredro bardzo skutecznie zarządzał rodzinnym majątkiem, ale też był ożywiony duchem obywatelskim. Brał czynny udział w społecznym życiu ziemiaństwa, po 1831 reprezentował jego interesy w galicyjskim Sejmie Stanowym. W okresie Wiosny Ludów został oskarżony o zdradę stanu za wystąpienia przeciw Austrii. Śledztwo ostatecznie umorzono. Lata 1850-55 spędził z rodziną w Paryżu. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk, od 1873 członkiem Akademii Umiejętności. Ostatnie lata życia spędził we Lwowie, którego był honorowym obywatelem. Tam zmarł 15 lipca 1876.
Podczas Czytania przypomnimy sobie fragmenty filmu "ZEMSTA" w reżyserii Andrzeja Wajdy w 2002 roku.


Poniżej zamieszczam wcześniejszą wersję filmową "ZEMSTY" z roku 1956, w którym wystąpili m.in.: w roli Papkina wystąpił Tadeusz Kondrat (ojciec Marka Kondrata), w roli Klary Beata Tyszkiewicz, w roli Podstoliny Danuta Szaflarska
2 komentarze: