piątek, 15 maja 2015

Nocą czytaliśmy wiersze

"Uśmiech i z cytryną uśmiechnąć się może"
 
7 maja w Ośrodku Kultury w Czarnej uczestniczyliśmy
w trzecim NOCNYM CZYTANIU.
Około osiemdziesiąt osób przybyło, by posłuchać pięknej i mądrej poezji księdza Jana Twardowskiego. Ogromna większość brała udział w czytaniu wierszy ksiedza.
   
Poniżej wywiad z Damianem Januszem o Teatrze MIMESIS 2

Wieczór rozpoczął się otwarciem wystawy rzeźby Jana Grabarza zatytułowanej "Myśl".

Artysta opowiedział krótko o swoich pracach, o przekazie, jaki zawarł w nich.
Swoje przemyślenia ujął również w formie wierszy.
Jeden z nich mieliśmy okazję usłyszeć z ust autora.

 Po obejrzeniu wystawy wszyscy przeszli na dużą salę, która na ten wieczór została przemieniona w przytulną kawiarenkę.

Przytłumione światło lampek i świeczek na stolikach podkreślało nastrój, wyciszało, ale też ośmielało do głośnego wczytania się w wiersze ks. Jana Twardowskiego.


Niektóre wiersze zostały wyśpiewane, a kilka w artystyczny sposób przedstawiła młodzież z warsztatów aktorskich.

Jeden z najbardziej znanych wierszy "Spieszmy się kochać ludzi" przedstawiony został w trzech różnych interpretacjach. Został wyśpiewany przez Magdalenę Basiak, przedstawiony wierszem, muzyką i ruchem przez Damiana Janusza oraz przeczytany w języku ukraińskim przez Julię Hedz lwowską dziennikarkę.

 Między czytanymi wierszami przeplatały się  refleksje księdza Jana interpretowane w przejmujący sposób przez proboszcza ks. Zbigniewa Górę.


Podczas tego wieczoru zaprezentował się nowo powstały
Teatr MIMESIS 2.
Jego pomysłodawcą i założycielem jest Damian Janusz, który już od roku prowadzi w Ośrodku Kultury warsztaty aktorskie.

 Poniżej krótki wywiad z Damianem Januszem


Organizatorzy składają podziękowanie
uczestnikom za aktywny udział w NOCNYM CZYTANIU, 
wszystkim, którzy pomagali przygotowywać wydarzenie,
pani Czesławie Nycz, za słodkie wsparcie,
Weronice Wojtowicz za przygotowanie plakatu i wykonanie scenografii NOCNEGO CZYTANIA,
nauczycielom - pani Alicji Kołodziej i panu Grzegorzowi Gawłowi za rozpropagowanie idei NOCNEGO CZYTANIA i przygotowanie uczniów
dziennikarce pani Bernadecie Szczypcie za zaproszenie do rozmowy o NOCNYM CZYTANIU i Teatrze MIMESIS2 w Radiu Rzeszów (czwartek 7 maja o godz. 9.20)  
 
FOTOREPORTAŻ


Teatr MIMESIS 2
 (rozmowa autorki blogu z Damianem Januszem)


7 maja podczas NOCNEGO CZYTANIA nastąpiła inauguracja działalności teatru MIMESIS 2.


MK-B Co oznacza nazwa mimesis?

DJ - „mimesis” to z greckiego przenikanie, odwzorowywanie natury. Tak nazywano nurt w sztuce starożytnej Grecji – naśladowanie rzeczywistości poprzez sztukę – teatr, rzeźbę, malarstwo. Aktor przedstawiając kogoś, kim przecież naprawdę nie jest, musi tak przekazać emocje, by widz przyjął, że tak jest. Naśladowanie jako sztuka, a nie kopiowanie.

A „2”? Chciałbym w przyszłości istnienia tego teatru zrobić spektakl o Tadeuszu Kantorze. Właśnie mija setna rocznica jego urodzin. Kantor założył teatr CRICOT 2, a to jest mój ukłon w jego stronę.


MK-B Kto będzie grał w tym teatrze? Z kim chcesz go tworzyć?

DJ - Do teatru MIMESIS 2 zapraszam ludzi, dla których ważne jest słowo „chcę” – „chcę działać”, „chcę realizować”. Już teraz jestem w kontakcie z osobami, które wyrażają chęć współpracy. Są wśród nich i profesjonaliści, i amatorzy, co moim zdaniem tworzy świetne połączenie. Myślę o Weronice Wojtowicz, Agnieszce Wajdzie, Julii Hedz (była lwowską dziennikarką), Barbarze Sylwanowicz, pani Marii Tabace (chcę stworzyć dla niej rolę w najbliższym spektaklu) i jej mężu Aleksandrze. W Ośrodku Kultury w Czarnej działają warsztaty aktorskie, na których dzieci i młodzież praktycznie od roku przygotowują się do  występów w teatrze. Mogę również liczyć na zespół KAMELEON, który w tym roku miał swoją oficjalną premierę, choć właściwie grupa młodych muzyków tworząca go od kilku lat gra wspólnie. Są to: Magdalena Basiak, Krzysztof Rybak, Szczepan Pawlak Sylwester Pawlak i Marcin Cyrnek. Oczywiście każdy "chcący" jest mile widziany w naszym teatrze.

 

MK-B Warsztaty aktorskie powstały z twojej inicjatywy, ty je prowadzisz i chyba ich uczestnicy będą stanowili bazę teatru. Z tego, co wiem, coraz więcej młodzieży uczestniczy w warsztatach.

DJ - Nie chciałbym twierdzić, że ktoś jest bazą. Nie chcę dzielić ludzi. Dla mnie jest każdy ważny. Teatr jest dla każdego i każdy ma tam miejsce. Z pewnością młodsi są bardziej plastyczni i szybciej mogą złapać temat. Starsi są doświadczeni życiowo i przez to mają już do pewnego stopnia usystematyzowane myślenie, trudniej im się wyluzować i wejść swobodnie w daną rolę. W teatrze reżyser tworzy pewną sytuację i aktorzy muszą przyjąć sposób zachowania, interpretacji, które reżyser im narzuci. Oczywiście, otrzymują tekst wcześniej, by móc nie tylko nauczyć się roli, przeanalizować swoją postać, ale też „wejść” w nią i znaleźć sposób na zbudowanie swojego wyobrażenia o postaci. To wyobrażenie zgłaszają reżyserowi, by ustalić wspólnie efekt końcowy. Ostatnie zdanie należy zawsze do reżysera, ale musi być wzajemne zaufanie reżysera i aktorów odnośnie działań podejmowanych w przygotowaniu spektaklu.  Sztuka musi stanowić spójną całość, a przedstawiona przez aktora postać powinna przekonać widza co do swojej realności, być odwzorowaniem natury (mimesis).



MK-B Występowałeś już wcześniej w Czarnej. Również tu dałeś się poznać jako reżyser i scenarzysta. Można więc powiedzieć, że otwarcie Teatru MIMESIS2 to niejako usankcjonowanie twojego działania.

DJ - Przyznaję, że ogromną przyjemność sprawiło mi powstanie tego teatru. Jednak nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że jest to mój, czy dla mnie teatr. Ja wyszedłem z pomysłem, żeby coś takiego zrobić. Natomiast wyobrażam sobie, że będą tu grali różni aktorzy. A może kiedyś w wyniku jakiejś współpracy również kto inny będzie reżyserował. Widzę możliwość zorganizowania tu, w Ośrodku Kultury, w przyszłości przeglądu teatrów niezinstytucjonalizowanych, a przy tej okazji wypromować nie tyle teatr, ale ludzi. To ludzie tworzą teatr. 




1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń