poniedziałek, 6 listopada 2017

Bądź widoczny po zmierzchu!

Większość pieszych ginących na polskich drogach ginie nocą.
Główną grupą wiekową, która cierpi w tego typu wypadkach są osoby starsze - ciemne ubrania, brak odblasków. 
Problem nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników drogi.

Policja podkreśla, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków, jest słabo widoczny dla kierowcy (źródło)

 

Rada Sołecka wsi Czarna od 2012 r. prowadzi akcję "Bądź widoczny na drodze po zmierzchu".

W jej ramach rozdawaliśmy opaski odblaskowe mieszkańcom wsi podczas różnych okazji, np. uczestnikom Zebrania Wiejskiego, uczniom i pracownikom Zespołu Szkół, uczniom klasy pierwszej w trakcie pasowania na ucznia, na uroczystości Dnia Nauczyciela (b.r.), uczestnikom różnych imprez (np. Złote Gody, Dzień Seniora).

Od kilku lat opaski odblaskowe również otrzymują uczestnicy Spaceru Niepodległościowego
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

1 komentarz:

  1. Warto te wszystkie uwagi, zwłaszcza o małej widoczności nieoświetlonych obiektów po zmierzchu wziąć sobie do serca... I pamiętać że w stosunku do czasów dawniejszych zmieniły się i samochody i kierowcy... Samochody to wiadomo, są coraz cichsze i coraz szybsze... A kierowcy którzy nie mają już w zwyczaju wypatrywać na drodze nieoświetlonej furmanki zapomnieli, że nieoświetleni piesi i rowerzyści, pozostali...

    OdpowiedzUsuń