wtorek, 25 marca 2014

Szerokopasmowy Internet

"Dostęp do niezawodnych łączy szerokopasmowych o większych prędkościach (30 Mbps i 50 Mbps) po przystępnych cenach jest niezbędnym warunkiem rozwoju gospodarczego Europy.

Do końca roku 2014 mieszkańcy Czarnej powinni uzyskać dostęp do szerokopasmowego Internetu 30 Mb/s doprowadzony łączami światłowodowymi.
Jest to niepowtarzalna szansa dla naszej wsi, gdyż lepszej oferty długo nie będzie w stanie zaoferować żaden inny operator.
Poniżej ciekawe artykuły - warto poczytać

Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest podpisanie umowy przez przynajmniej 75% mieszkańców. 
Można będzie korzystać z internetu, telewizji i telefonu lub tylko z internetu.
Wykonanie łączy do domu oraz ruter będą bezpłatne.
Podpisywanie umów będzie dopiero, gdy internet będzie dostępny u odbiorcy.

Spółdzielni Telekomunikacyjnej „WIST” w Łące realizuje projekt pn. „Budowa sieci NGA przez Spółdzielnię Telekomunikacyjną ”WIST” w Łące” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 Osi priorytetowej II Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego Działania II.1 Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej.
 
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do  poprzez przyłączenie do sieci NGA 1990 użytkowników końcowych z miejscowości zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.


Przedmiotem projektu jest:
  1. Budowa sieci szerokopasmowej NGA FTTH w miejscowości Łukawiec,
  2. Budowa sieci szerokopasmowej NGA FTTH w miejscowościach Czarna, Dąbrówki, Krzemienica, Medynia Łańcucka, Wola Mała,
  3. Rozbudowa węzła dystrybucyjnego dla obsługi wszystkich użytkowników końcowych podłączonych do nowo wybudowanych sieci FTTH z miejscowości Czarna, Dąbrówki, Krzemienica, Medynia Łańcucka, Wola Mała, Łukawiec.

 Zapraszam do przeczytania artykułów: (kliknij)

5 komentarzy:

  1. Istnieje chyba potrzeba żeby ktoś w kilku zrozumiałych dla wszystkich słowach wyjaśnił, co to znaczy...szerokopasmowy... Że niby szybki ?... A jeśli ktoś taki jak ja, nie narzeka że np. na połączenie z portalem, długo czeka...To co ma mnie zdopingować do podjęcia decyzji, że też chcę ?...

    OdpowiedzUsuń
  2. Znalazłam w internecie takie wytłumaczenie:
    "Jako pierwszy „dostęp szerokopasmowy” został zdefiniowany przez organizacje ITU (Interational Telecommunication Union) jako połączenie umożliwiające użytkownikowi minimalną przepustowość transmisyjną wyższą od oferowanej przez łącze ISDN PRA (1,5 lub 2 Mbps). W odniesieniu do tej definicji, OECD określiło dostęp szerokopasmowy o przepustowości 256 Kbps jako minimalną przepływność w kierunku „downstream” – (dane przesyłane do użytkownika) i 64 Kbps jako minimalną przepływność w kierunku „upstream” – (dane przesyłane od użytkownika). Definicja FCC (Federal Communications Commission) określa zakres 200 Kbps, lub przepustowość która umożliwia transmisję obrazu wideo lub przechodzenie pomiędzy stronami internetowymi w czasie porównywalnym jak przekładanie kartek książki. Komisja Europejska przyjęła definicję połączenia szerokopasmowego jako przepustowość wyższą niż 144 Kbps (dokumenty COCOM) co oznacza przepustowość wyższą niż oferowana przez łącze ISDN BRA" ( http://www.polskaszerokopasmowa.pl/stare-forum-kfs/kat,42,wpis,820.html )
    Jeżeli ktoś z Czytelników znajdzie prostsze wytłumaczenie, proszę napisać.
    Zapraszam też do przeczytania artykułu: "Światłowodowy internet. Rewolucja w polskich domach" - adres: http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Swiatlowodowy-internet-Rewolucja-w-polskich-domach,wid,15525620,wiadomosc.html?ticaid=1126b4
    Na tyle, co się orientuję, proponowane warunki są dla nas - odbiorców internetu znakomite, nie płacimy nic za podłączenie i otrzymujemy ruter za darmo. Nie marudźmy, bo w 2012 roku Rada Sołecka starała się, by WIST wszedł do Czarnej z łączem światłowodowym, ale... cóż, brak finansów.
    Teraz, dzięki funduszom unijnym, jest to możliwe i to na najwyższym poziomie, więc o co chodzi ?!

    OdpowiedzUsuń
  3. Oferta wistu to tak jak by komuś od razu dać Krowe Byka i Cielaka.
    W jednym abonamencie będzie internet telefon i telewizja kablowa za którą teraz trzeba płacić duże kwoty.
    Jak się ktoś jest oporny nowej technologi to przypominam że pierwszych kombajnów do zboża co niektórzy ludzie się bali jak diabła.
    Dzięki tej technologi będzie można rozmawiać ze znajomym z Australii z przekazem obrazu bez zacinania.
    Teraz w Czarnej mamy blisko: duże miasto(Rzeszów) :), autostradę, lotnisko, no i jeszcze światłowody. Wole mieszkać w czarnej niż w Warszawie na przykład.
    No i oczywiście Wielki SZACUN dla Pani Sołtys za tak dobrą koordynacje i udzielanie się sprawom Wsi

    Pozdrawiam

    Rolnik

    OdpowiedzUsuń
  4. Obawiam się, że współczesne pokolenie klikających i surfujących w internecie Czarnian może nie doceniać już takich emocji, jakie towarzyszyły kiedyś posiadaniu Krowy, Cielaka a zwłaszcza Byka...Jednak warto zwrócić uwagę na to, że postęp to jest takie coś, czego nie da się i nie warto zatrzymywać... Bo żyją jeszcze przecież Czarnianie, którzy pamiętają jak w trakcie elektryfikacji wsi, byli też tacy którzy prądu nie chcieli bo..." na co mi to "... Jednak i ci oporni dość szybko zmieniali zdanie, widząc świecące się w oknach u większości żarówki a póżniej już nawet pierwsze odkurzacze i pralki...Więc ja, jestem za... Za szerokopasmowym internetem...Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  5. mam pytanie czy Wola Dalsza będzie też objęta tym programem

    OdpowiedzUsuń