W tym roku w Czarnej wieniec dożynkowy nieśli do kościoła mieszkańcy Kmieci. Przywieziony on został uroczyście na wystrojonej przyczepie ciągnika. Przez całą drogę towarzyszyły mu pieśni maryjne śpiewane przy akompaniamencie akordeonu przez gospodarzy ubranych w piękne czarnieńskie stroje ludowe. (fotoreportaż)
Największe obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.
W Kalwarii Pacławskiej odbywa się Wielki Odpust Kalwaryjski, w którym już od wielu lat tradycyjnie udział bierze grupa mieszkańców Czarnej.
Święto Wojska Polskiego– to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.
W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odbywa się Honorowa Zmiana Warty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz