Z rewizytą w Czechach

Z rewizytą u naszych przyjaciół w Czechach
Ks. Czesław Prucnal


Zaczęło się tak niewinnie od małej kawy. Kiedy odwiedziłem na wakacjach w 2013 r. księdza Ryszarda Potęgę, naszego rodaka pracującego w Czeskiej Republice, wpadła nam myśl, aby zaprosić Czechów do Polski na nasze uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Serc Naszych w Dąbrowskim Sanktuarium.

Ks. Ryszard zadzwonił do Starosty w Radnicy Strażowskiej i poprosił o spotkanie. Pan Starosta zaprosił nas na kawę i tam przedstawiliśmy mu nasz pomysł. Pan Starosta Josef Rousek, pomysł przyjął i bardzo się ucieszył. Uzgodniliśmy, że może zawiążemy współpracę na płaszczyźnie: Parafia - Parafia, Gmina - Gmina.

Moim zadaniem było porozmawiać i przekonać Pana Wójta naszej Gminy. Po przyjeździe do Polski udałem się na spotkanie z p. Edwardem Dobrzańskim w Urzędzie Gminy.
Okazało się, że nie trzeba było przekonywać. Pan Wójt uznał, że jest to dobry pomysł i powiedział, że całym sercem popiera taką współpracę.
I tak to się zaczęło. 

Wspólnie wystosowaliśmy zaproszenie do Czech na uroczystości odpustowe w Dąbrówkach na sierpień 2014 roku.
Zaproszenie zostało przyjęte i na czele z panem Starostą i Księdzem przyjechała 42-osobowa pielgrzymka z Czech autokarem.
Z racji zbliżającego się jubileuszu 1050-tej rocznicy Chrztu Polski, Czesi przywieźli w darze figurę św. Wojciecha, którą poświęcił uroczyście ks. bp Stanisław Jamrozek, a ofiarodawcy umieścili ją w kaplicy wcześnie przygotowanej w ogrodzie maryjnym przy Sanktuarium M. B. Królowej Serc Naszych w Dąbrówkach.

Pielgrzymi z Czech przyjęci zostali w rodzinach po 2 - 3 osoby w domu. Zawiązały się znajomości i przyjaźnie. Pożegnanie było ze łzami w oczach i z zaproszeniami do rewizyty.
Wiosną 2015 roku otrzymaliśmy zaproszenie do odwiedzenia Strażowa w Bawarii Czeskiej. Po przyjęciu zaproszenia zaczęliśmy przygotowania do pielgrzymki na uroczystości Imienia Maryi w Strażowie, we wrześniu.

Przygotowań było dużo, ale we współpracy z p. Wójtem Dobrzańskim wszystko udało się na czas zorganizować.
Wzięliśmy ze sobą prezenty: ornat, welon i relikwie św. Jana Pawła II dla tamtejszej parafii i wyruszyliśmy w drogę autostradami w kierunku czeskiej granicy i dalej aż pod niemiecką granicę do Strażowa.
Tam spotkaliśmy się z wielką gościnnością i przyjęciem. 

Czterodniowy pobyt był wypełniony różnymi programami, zwiedzania ciekawych miejsc i prezentacją osiągnięć w pracy społeczności.
Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 13 września. Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II wyruszyła z Radnicy miasta t.j. Urzędu Gminy w stronę kościoła.
W centrum miasta dokonałem błogosławieństwa św. relikwiami miasta i okolic.
W kościele dokonało się przekazanie relikwii i certyfikatu, po czym odprawiona została uroczysta suma odpustowa.
Po sumie zaproszono nas do domu strażaka na uroczysty obiad.
W czasie obiadu odbyła się druga cześć uroczystości.

Pan Starosta Josef Rousek oraz Pan Wójt Edward Dobrzański podpisali umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Czarna w Polsce, a Gminą Strażov w Czechach. Po przekazaniu podpisanego dokumentu rozległy się brawa, a następnie długie śpiewy przy stole.


Tak spontanicznie zawiązana przyjaźń i współpraca rozrasta się na wielką sprawę i łączy ludzi różnych narodowości w wierze i radości.


FOTOREPORTAŻ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz