poniedziałek, 2 lipca 2018

Szkolna Stacja Meteorologiczna


Pomysł na powstanie Szkolnej Stacji Meteorologicznej pojawił się spontanicznie.
Już dawno myślałam, jak wykorzystać dość zapomniany przyszkolny ogród, który krył w sobie potencjał. Kiedy pojawiła się ku temu okazja napisałam projekt do Fundacji BZ WBK w ramach grantu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.
Hasło to zawiera w sobie wszystkie cechy społeczeństwa obywatelskiego. Promuje usprawnienie życia w lokalnych społecznościach, które w realny i rzeczywisty sposób wpływają na jego poprawę. Program ten zakłada integrację środowiska lokalnego, które łączy wspólne cele. Stawia na promowanie działań na rzecz ochrony środowiska, tworzenia zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, nastawionego na integrację pokoleniową i więź lokalną.

Głównym celem było utworzenie stacji meteorologicznej wraz z czterema tematycznymi rabatami: wiosna, lato, jesień, zima.

Czemu ma to służyć? Chcemy uczniom przybliżyć przyrodę, zjawiska w niej występujące, jak również pokazać zawody o charakterze użyteczności społecznej w ramach tzw. „pracy w służbie”. Bo to oni od teraz będą mierzyć temperaturę, odczytywać opady i dbać o ogród.

Stacja meteorologiczna wyposażona jest  w klatkę meteorologiczną, termometry, deszczomierz, barometr, higrometr, wiatromierz oraz tablice informacyjne z planszami dydaktycznymi o różnych roślinach i
zjawiskach atmosferycznych.Nasadzone rośliny opatrzone są odpowiednimi tabliczkami wraz z nawą.


W części ogrodu są również karmniki, gdzie uczniowie zimą będą dokarmiać ptaki, a także przekroje pni drzew, dzięki którym uczyć się będą jak obliczać wiek drzewa.


Dla najmłodszych uczniów zostało wydzielone miejsce, w których hodują pietruszkę, sałatę, rzodkiewkę, bazylię, paprykę i pomidorki koktajlowe.


Wszystkie cztery rabaty zostały odpowiednio podpisane wraz z datą rozpoczęcia i zakończenia danej pory roku.


Podsumowaniem projektu był konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-3 SP oraz 4-7 SP. 


Oprócz dyplomów i nagród rzeczowych uczniowie zostali wyróżnieni poprzez ufundowany wyjazd do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej do Krosna.Tam mogli zobaczyć, jak pracują synoptycy i jak działa profesjonalna stacja meteorologiczna.


Przy wjeździe do szkoły został osadzony potężny kamień, na którym umieszczono zegar słoneczny.Autor artykułu: Iwona Międlar
Koordynator projektu
Wiceprezes Stowarzyszenia WiR-KOPERNIK


Osoby biorące udział w projekcie to:
  • Członkowie Stowarzyszenia (tu może nie będę wymieniać, bo przez ten projekt przewinęło się sporo osób)
  • Uczniowie: Miłosz Cisek, Przemysław Frączek, Piotr Jasiłek, Szymon Rejman, Maksymilian Przybyło, Dawid Baran, Jakub Lęcznar, Jakub Pociask, Adam Świder, Maksymilian Lęcznar, Jakub Chmiel, Magdalena Kraska, Maria Jasiłek, Tomasz Jakubowski.
  • Rodzice (oprócz tych naszych rodziców w Stowarzyszeniu): Państwo Jadwiga i Franciszek Jakubowscy, pani Katarzyna Lęcznar, pan Dominik Pięciak i pan Mariusz Augustyn.


Lokalni przedsiębiorcy - sponsorzy i darczyńcy, bez których wiele rzeczy nie powstałoby:

Zakład Eksploatacji Kruszyw i Robót Ziemnych - P. Jeziorek i L. Dziubek
Dachy Szymański - R. Szymański
ANKOP - A. Wrona
Zakład Stolarski - A. Jaskuła
 JAS-MET2 - J. Sosin
Kamieniarstwo JADMAR - M. Chorzempa
RUTAREN - R. Ruta
CNCJET - M. Lorek
Usługi Tartaczne - St. Michno
Wrzos - J. HodórBrak komentarzy:

Prześlij komentarz